Hírek
2016. Május 08. 07:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti
Magyarország biztosította a növekedés feltételeit, de sok munkára, kemény döntésekre van még szükség

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára szerint Magyarország leküzdötte a válságot, biztosította a növekedés feltételeit és sikerült csökkenteni az ország sérülékenységét is,
ugyanakkor a fenntartható növekedéshez nagyon sok munkára és kemény politikai döntésre lesz szükség.
Angel Gurría az M1 aktuális csatorna szombat esti műsorában kijelentette, hogy Magyarországnak olyan gazdasági növekedésre van szüksége, amely a társadalmilag sérülékeny csoportokra nézve is előnyös. Az OECD-főtitkár a sérülékeny csoportba tartozók közé sorolta a nőket és a fiatalokat, különösen azokat a fiatalokat, akik nem dolgoznak, nem vesznek részt az oktatásban és továbbképzéseken. Véleménye szerinte lényeges, hogy a gazdasági növekedés inkluzív, azaz egységesen minden szociális csoportra kiterjedő legyen, és ne legyenek leszakadók.
További problémaként említette, hogy Magyarországon a munkaerő nagy hányada nem megfelelően szakképzett, és ezen dolgozni kell.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ország egyebek mellett leküzdötte a válságot, biztosította a növekedés feltételeit, csökkentette a munkanélküliséget, a folyó fizetési mérleg mára deficit helyett pedig szufficitet mutat és sikerült csökkenteni az ország sérülékenységét is. Hatékony és jól időzített döntésnek nevezte a devizahitelek forintosítását.
Szerinte Magyarország a 3 százalékos növekedés "felé halad" jövőre, és ez egy fenntartható szint.
A következő feladatok azonban - mint fogalmazott - már nem olyan maguktól értetődőek, a kérdés az, hogy a növekedés, termelékenység, versenyképesség hogyan alakul a jövőben. A fenntartható növekedéshez nagyon sok kemény munkára és kemény politikai döntésre lesz szükség - fűzte hozzá.
A termelékenység növekedését kulcsfontosságúnak nevezte Angel Gurría a jövőbeni növekedéshez. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem nő a termelékenység, nem lehet a fizetéseket sem emelni anélkül, hogy ez a versenyképességet rontaná. Termelékenységet pedig beruházással, szakértelemmel, szabályozással, hitellel lehet javítani, ez "egy nagyon-nagyon fontos házi feladat Magyarország számára" - mondta a főtitkár.
Magyarország OECD-tagságának huszadik évfordulója kapcsán Angel Gurría azt mondta, nagyon erős és napról napra tovább erősödik a két fél kapcsolata és együttműködése egyebek mellett a közigazgatás, az átláthatóság, a hatékonyság, a versenyképesség területén. Úgy vélte, Magyarország azzal tudna többet nyújtani a régióbeli országokhoz képest, hogy vonzó célpontot kínál a komplexebb, több hozzáadott értéket tartalmazó, összetettebb termékek előállításához, magas termelékenységű gazdasági környezetet alakít ki.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 02. 09:50, péntek | Belföld
Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj, ezért rendkívül nehezen kel a vetés; a jövő hét elején ugyan a lehűlés mellett érkezik több-kevesebb csapadék, de területi eloszlása ismét egyenetlennek ígérkezik
2025. Május 02. 09:49, péntek | Belföld
Idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat
Gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma: tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat, ami jól mutatja a kutyabarát helyek iránti igény jelentős növekedését
2025. Május 02. 09:48, péntek | Belföld
Folytatódik a nyárias idő a hétvégén, de vasárnap már lehetnek záporok
Folytatódik a napos idő május első hétvégéjén, szombaton akár 31 Celsius-fok is lehet.
2025. Május 02. 09:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint az Európai Unió miatt teljesít továbbra is rosszul a magyar gazdaság
Nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk, ezért van az, hogy - bár tudatában voltunk a várható növekedési adatnak -, a parlamentben mégis elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját