Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2013. Március 14. 12:35, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Kommerszant: az amerikai titkosszolgálatok szerint nehéz évek várnak Putyinra

Kommerszant: az amerikai titkosszolgálatok szerint nehéz évek várnak Putyinra

A Vlagyimir Putyin előtt álló időszak az orosz államfő számára eddigi elnöki hatalma legnehezebb éveit jelenti majd - állapították meg az amerikai titkosszolgálatok a washingtoni szenátusnak készített jelentésükben, amelyet a Kommerszant című orosz napilap ismertetett csütörtökön.

Az orosz vezetésnek a lakossági, ellenzéki tiltakozások erősödésére válaszul hozott kemény intézkedései - például a gyülekezési törvény jelentős szigorítása - csupán a politikai helyzet kézben tartását eredményezték. Amíg az orosz vezetés az ellenzékkel való harcra összpontosított, nem tudott foglalkozni a szociális és társadalmi problémákkal - vonták le a következtetést a Globális fenyegetések értékelése című jelentésben az Egyesült Államok 16 hírszerző szolgálatának szakértői.
A dokumentumban, amelynek jelentős része Oroszországgal foglalkozik, az amerikai titkosszolgálatok elemzői elsősorban a Vlagyimir Putyin Kremlbe való visszatérését követően kialakult helyzetre összpontosítottak, és úgy értékelték, hogy a következő évben az eddigieknél sokkal komolyabb nehézségekkel kell szembenéznie az oroszországi úgynevezett irányított demokráciának.
"A Kreml és a társadalom közötti szakadék nőni fog, ezért a hatalomnak fel kell vennie a harcot a növekvő szociális elégedetlenséggel. Az orosz társadalom legbefolyásosabb csoportjainak nem tetszik a gyenge gazdasági fejlődés, és nem hisznek többé a rosszul irányított és korrupt politikai rendszerben, amelyből hiányzik a vélemények valódi pluralizmusa" - idézte a Kommerszant az amerikai jelentést.
A Kreml külpolitikájában nem várnak komoly változásokat a hírszerzés szakemberei, akik úgy vélik, Oroszország érdekelt abban, hogy fejlessze kapcsolatait az Egyesült Államokkal, de a Kreml külpolitikájában a posztszovjet térségbeli orosz befolyás növelése élvez elsőbbséget. A következő években azonban a belpolitikai tényezők egyre nagyobb hatással lesznek az orosz külpolitikára.
Az amerikai titkosszolgálatok az európai rakétavédelmi rendszer fejlesztését tartják a legnagyobb problémának Moszkva és Washington viszonyában. "Az orosz vezetés továbbra is úgy tartja, hogy a rakétavédelmi rendszer aláássa a nukleáris egyensúlyt, és Oroszország képtelen lesz a válaszcsapásra" - magyarázta a szenátoroknak James Clapper. A Nemzeti Hírszerzés (National Intelligence) vezetője szerint nem érdemes valódi közreműködést várni Moszkvától a szíriai és iráni problémák megoldásában. A Kremlben ugyanis meg vannak győződve arról, hogy az USA meggondolatlanul a rezsimek leváltására törekszik, és ez a politika instabillá teszi a helyzetet a térségben, és felhasználható Oroszország ellen.
Az orosz hadsereg korszerűsítésével kapcsolatban is szkeptikusak az amerikai hírszerző szolgálatok. Szerintük a tízéves program végrehajtását a finanszírozás hiánya és a bürokrácia is nehezíti.

Címkék: Oroszország-USA

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik