Városlista
2025. december 17, szerda - Lázár

Hírek

2019. Október 03. 07:26, csütörtök | Külföld
Forrás: mti

Elítélték a dallasi rendőrnőt, aki rossz emeletre ment és véletlenül agyonlőtte szomszédját

Elítélték a dallasi rendőrnőt, aki rossz emeletre ment és véletlenül agyonlőtte szomszédját

Tízévi börtönbüntetésre ítélték szerdán Dallasban azt a fehér rendőrnőt, aki egy éve tévedésből agyonlőtte afroamerikai szomszédját.

A 31 esztendős rendőrnőt - akit a gyilkosság után azonnal elbocsátottak a rendőrség kötelékéből - előző nap mondta ki bűnösnek az esküdtszék. Az amerikai lapok tudósításai szerint drámai hangulatú tárgyaláson a bíró nem fogadta el Amber Guyger rendőrnő védekezését, miszerint önvédelemből cselekedett, mert azt hitte betörőt ért tetten.

A texasi törvények szerint az esküdteknek kell megállapítania a büntetés mértékét is. A 12 tagú esküdtszék szerdán néhány óra alatt meghozta döntését, miután meghallgatta mind az elkövető, mind az áldozat barátait és családtagjait.

Az ügyészek felhívták az esküdtek figyelmét Amber Guyger korábbi, rasszista hangvételű e-mailjeinek jelentőségére is, amelyekben a volt rendőrnő a többi között afroamerikai kollégáin vagy Martin Luther King polgárjogi vezető 1968-as meggyilkolásán gúnyolódott.

A gyilkosság napján a rendőrnő szolgálatból hazatérve eltévesztette az emeletet, s miután nyitva találta a sajátjának hitt lakás zárját és bentről zajt észlelt, fegyvert rántott, és mérlegelés nélkül agyonlőtte az ott talált, betörőnek gondolt fekete férfit. Csak utólag jött rá, hogy lakást tévesztett és felső szomszédját, a 26 éves afroamerikai Botham Jeant lőtte agyon.

Az eset 2018 szeptemberében történt, és óriási vihart kavart az Egyesült Államokban. A texasi Dallasban napokon keresztül tüntettek, és a rendőrség, illetve a rendőri fegyverhasználat reformjára szólítottak fel.

A történteket sokan magyarázzák mind a mai napig annak példájaként, hogy fehér rendőrök milyen "könnyen" lőnek agyon afroamerikaiakat. Az amerikai rendőröket egyébként is gyakran éri a feketék elleni aránytalan fegyverhasználat vádja.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 17. 07:49, szerda | Külföld

Donald Trump jogi képviselői egy floridai bíróságon nyújtották be a BBC elleni 10 milliárd dolláros keresetet

Donald Trump amerikai elnök jogi képviselői Washingtonban kedden bejelentették, hogy egy floridai bíróságon nyújtották be a brit BBC elleni keresetet összesen 10 milliárd dolláros értékben.

2025. December 17. 07:49, szerda | Külföld

Az Európai Unió enyhít a belső égésű motorok forgalomba hozatalának 2035-től tervezett tilalmán

Az Európai Unió enyhített kedden az új gyártású belső égésű motorok - benzin- vagy dízelüzemű autók - forgalomba hozatalának 2035-től tervezett tilalmán, hogy támogassa a nehéz helyzetben lévő európai autóipart.

2025. December 15. 07:44, hétfő | Külföld

Sok embert agyonlőttek egy ausztráliai strandon egy zsidók elleni terrortámadásban

Ismeretlen fegyveresek lelőttek 11 embert, sokakat pedig megsebesítettek az ausztráliai Sydney Bondi Beach nevű híres tengerparti strandján vasárnap.

2025. December 13. 07:10, szombat | Külföld

Ukrajnai háború - Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását