Hírek
2012. Február 06. 07:59, hétfő |
Belföld
Forrás: The Telegraph, MNO
Az életébe kerülhet a két pohár bor
Két nagy pohár bor napi elfogyasztása megháromszorozza a szájrák kialakulásának kockázatát.
Arra figyelmeztetnek a brit tudósok, hogy nem szabad hinni a reklámoknak, már a „kicsivel több alkohol” is súlyos kockázatot jelent az egészségünkre nézve. Arra kérték a lakosságot, hogy figyeljenek oda, a férfiak ne igyanak többet napi 4 egységnél, a nőknek pedig 3 a megengedett. Egy nagyobb pohár (250 ml) bor 3 egységnek felel meg, ahogyan egy korsó sör is.
Kutatásokkal bizonyították, hogy akik naponta 6 egységnyi alkoholt fogyasztottak, azoknál duplájára nőtt a magas vérnyomás kockázata és megháromszorozódott a szájrák kialakulásának esélye.
Évente több mint 5000 embernél diagnosztizálnak szájrákot, átlagosan 1800-an bele is halnak, míg körülbelül 12 millió ember szenved magas vérnyomástól, így növelve a szívinfarktus és a stroke kockázatát.
A szájrák (pontosabban: szájüregi rák) igen ritka, de az utóbbi három évtizedben 20 százalékkal megnőtt a megbetegedések száma az Egyesült Királyságban. Kétszer annyi férfi szenved ebben a betegségben, mint nő.
Magyarországon a helyzet ennél is elszomorítóbb, itthon 1975 óta a szájüregi rákos halálozás körülbelül ötszörösére növekedett mindkét nem esetében. Magyarország a szájüregi rákok által okozott halálozás tekintetében férfiak és nők esetében egyaránt első helyen áll Európában. A Rákregiszter adatai szerint 2001-ben 1432 férfi és 305 nő halt meg a szájüreg rosszindulatú daganata miatt.
Ez a szám azért is megdöbbentő, mert a szájüregi rák már kezdődő stádiumban is könnyen felismerhető, és az időben felfedezett és kezelésbe vett rák az esetek 80 százalékában meggyógyítható.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 09. 15:00, hétfő | Belföld
Ukrajna a Magyarországon feltartóztatott készpénz- és nemesfémszállítmánya visszaszolgáltatását követeli
Ukrajna a Magyarországon feltartóztatott készpénz- és nemesfémszállítmánya visszaszolgáltatását követeli - közölte vasárnap Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en.
2026. Március 09. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Toroczkai László: a Mi Hazánk közel van ahhoz, hogy irányítani tudja Magyarországot
A tiszta magyar gondolatot, a magyar igazságot képviselő Mi Hazánk Mozgalom még soha nem volt olyan közel ahhoz, hogy így vagy úgy, de irányítani tudja Magyarországot - hangoztatta a párt elnöke Kaposváron vasárnap.
2026. Március 09. 10:00, hétfő | Belföld
Iráni konfliktus - Szijjártó Péter: 76 utassal a fedélzetén landolt a mai mentesítő járatunk Budapesten
Hetvenhat utassal a fedélzetén landolt \"a mai mentesítő járatunk Budapesten\" - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap este a Facebook-oldalán.
2026. Március 09. 07:31, hétfő | Belföld
Két független jelöltet győzött le a Fidesz Kazincbarcikán
Orbán Viktor a Tisza felett aratott hatalmas győzelemről ír közösségi oldalán.
